This Waterway Plastics Trap Basket is an Original replacement part for Waterway Plastics pumps. 319-1310 is designed to use with the Waterway Plastics SVL56 High-Flow trap/pump body.
Basket, Pump, OEM Waterway SVL56 | 319-1310
$34.60
9 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
SKU: 319-1310
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | Waterway |
| Application Model | SVL56 |
| Basket Height | 12-1/4" |
| Bottom Outside Dimension | 5-1/4" |
| Top Inside Dimension | 5-11/16" |
| Top Outside Dimension | 6-1/8" |
| OEM Number | 319-1310 |
| H Part# | 35-270-2014 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, Generic Purex Aquatron Whisper-Flo | 27180-199-000
$16.76
Skimmer & Pump Baskets
$10.48
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM Purex/Pent Whisperflo Aquatron Intelliflo | 070387Z
$18.94
Skimmer & Pump Baskets
$19.53
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Rainbow/Pent DFM50 LowProf w/Restrictor | R172686
$30.69
Skimmer & Pump Baskets
$20.16
Skimmer & Pump Baskets
$57.96
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Carvin Deckmate with Handle | 16109902R000
$25.17









