This Val-Pak Trap Basket is a Generic replacement part for American Products/Pentair pumps. V38-185S is designed to use with the American Products/Pentair Bronze pump and Ultra-Flow trap/pump bodies.
Basket, Pump, AmProd, Ultra Flow, Bronze HD, Val-Pak, Generic | V38-185S
$63.11
12 in stock
SKU: V38-185S
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | American Products/Pentair |
| Application Model | Ultra Flow |
| Basket Height | 8-11/16" |
| Bottom Outside Dimension | 5-1/8" |
| Top Inside Dimension | 5-1/8" |
| Top Outside Dimension | 6-1/2" |
| OEM Number | 39303500 |
| Number on Basket | V38-185 |
| Cross Reference Numbers | V38-185 |
| H Part# | 35-110-1360 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM, PacFab/Pentair SuperMax SuperFlo Pinnacle | 355667
$23.80
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Rainbow/Pent DFM50 LowProf w/Restrictor | R172686
$30.69
Skimmer & Pump Baskets
$6.76
Skimmer & Pump Baskets
$15.96
Skimmer & Pump Baskets
$41.74
Skimmer & Pump Baskets
$57.96
Skimmer & Pump Baskets
$323.70
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Hair and Lint Strainer, OEM, Pentair EQ Series | 357184
$344.91










