This Pentair Pool Products Trap Basket is an Original replacement part for Pentair Pool Products pumps. 357184 is designed to use with the Pentair Pool Products EQ Series trap/pump bodies.
Basket, Hair and Lint Strainer, OEM, Pentair EQ Series | 357184
$344.91
6 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Brand | Pentair |
|---|---|
| Model | EQ Series |
| Basket Type | Pump |
| Application Brand | Pentair |
| Application Model | EQ, EQ-Series |
| Basket Height | 14" |
| Bottom Outside Dimension | 10-1/16" |
| Top Inside Dimension | 9-7/8" |
| Top Outside Dimension | 12" |
| OEM Number | 357184 |
| Number on Basket | 357184 |
| Pump Part Type | Basket |
| H Part# | 35-110-3184 |
Related products
Sundance Topside Controls
$330.25
Watkins Topside Controls
$142.03
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Sundance Circuit Boards
$915.79
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39









