This Pentair Pool Products Trap Basket is an Original replacement part for Pentair Pool Products pumps. 357184 is designed to use with the Pentair Pool Products EQ Series trap/pump bodies.
Basket, Hair and Lint Strainer, OEM, Pentair EQ Series | 357184
$344.91
6 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Brand | Pentair |
|---|---|
| Model | EQ Series |
| Basket Type | Pump |
| Application Brand | Pentair |
| Application Model | EQ, EQ-Series |
| Basket Height | 14" |
| Bottom Outside Dimension | 10-1/16" |
| Top Inside Dimension | 9-7/8" |
| Top Outside Dimension | 12" |
| OEM Number | 357184 |
| Number on Basket | 357184 |
| Pump Part Type | Basket |
| H Part# | 35-110-3184 |
Related products
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Sundance Topside Controls
$330.25
Hydro-Quip Spa Pack Controls
Hydro-Quip M1 Spa Control 1.0/4.0kW Low Flow Heater CS9234M1-F-U-LF
$987.06
Spa Accessories
$310.69
Watkins Topside Controls
$469.22
Sundance Topside Controls
$319.99
Sundance Circuit Boards
$915.79









