Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | PLM150 System:2 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 18-7/16" |
| Diameter | 13-5/8" |
| Square Footage | 150 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 6-1/4" x 3-3/4" |
| Bottom Style | Castle, Open |
| Top Physical Dimension | 6-1/4" x 3-3/4" |
| Top Style | Castle, Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1227 |
Related products
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Watkins Topside Controls
$142.03
Watkins Topside Controls
$469.22
Spa Accessories
$310.69
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Waterway Topside Controls
$232.19





