Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | PLM100 System:2 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 18-3/8" |
| Diameter | 13-5/8" |
| Square Footage | 100 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 6-1/4" x 3-3/4" |
| Bottom Style | Castle, Open |
| Top Physical Dimension | 6-1/4" x 3-3/4" |
| Top Style | Castle, Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1225 |
Related products
Hydro-Quip Spa Pack Controls
Hydro-Quip M1 Spa Control 1.0/4.0kW Low Flow Heater CS9234M1-F-U-LF
$987.06
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Spa Accessories
$310.69
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Waterway Topside Controls
$232.19
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39



