This Jandy/Laars/Zodiac Trap Basket is an Original replacement part for Jandy/Laars/Zodiac pumps. R0448900 is designed to use with the Jandy/Laars/Zodiac PHPF and PHPM series trap/pump body.
Basket, Pump, OEM Jandy/Zodiac PHPF PHPF PHPM | R0448900
$43.62
65 in stock
SKU: R0448900
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | Jandy/Zodiac |
| Application Model | HP Series, PHPF Series, PHPM Series |
| Basket Height | 10-1/2" |
| Bottom Outside Dimension | 4" |
| Top Inside Dimension | 5-7/8" |
| Top Outside Dimension | 5-11/16" |
| OEM Number | R0448900 |
| Number on Basket | A0577800 |
| H Part# | 35-295-1215 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, Generic Purex Aquatron Whisper-Flo | 27180-199-000
$16.76
Skimmer & Pump Baskets
$41.74
Skimmer & Pump Baskets
$15.96
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Generic Hywd SP1075 SP1075T SP1076 SP1077 | 27180-152-000
$18.17
Skimmer & Pump Baskets
$21.06
Skimmer & Pump Baskets
$6.63
Skimmer & Pump Baskets
$28.23
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Hair and Lint Strainer, OEM, Pentair EQ Series | 357184
$344.91
















