Heavy duty plastic for a more durable basket.
Basket, Skimmer, Generic, SP1070, HD | 27182-009-000
$47.25
24 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
SKU: 27182-009-000
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Brand | Custom Molded Products |
|---|---|
| Model | SP1070 Series |
| Basket Type | Skimmer |
| Application Brand | Generic |
| Application Model | 1070 Series Auto-Skim |
| Skimmer Part Type | Basket |
| Basket Height | 5-3/8" |
| Bottom Outside Dimension | 6-3/16" |
| Top Inside Dimension | 7-3/8" |
| Skimmer Type | Vinyl/Fiberglass |
| Top Outside Dimension | 8-3/16" |
| H Part# | 51-605-1300 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
$15.96
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, American Products, Admiral, Generic | 27180-037-000
$29.86
Skimmer & Pump Baskets
$10.48
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Hair and Lint Strainer, OEM, Pentair EQ Series | 357184
$344.91
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM Purex/Pent Whisperflo Aquatron Intelliflo | 070387Z
$18.94
Skimmer & Pump Baskets
$19.53
Skimmer & Pump Baskets
$41.74
Skimmer & Pump Baskets
$6.63















