Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | PLM300 System:2 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 27-3/8" |
| Diameter | 13-5/8" |
| Square Footage | 300 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 6-1/4" x 3-3/4" |
| Bottom Style | Castle, Open w/Slots |
| Top Physical Dimension | 6-1/4" x 3-3/4" |
| Top Style | Castle, Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1406 |
Related products
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Sundance Topside Controls
$319.99
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80
Watkins Topside Controls
$142.03
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
ACC Overlays
$199.66



