Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | PLM150 System:2 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 18-7/16" |
| Diameter | 13-5/8" |
| Square Footage | 150 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 6-1/4" x 3-3/4" |
| Bottom Style | Castle, Open |
| Top Physical Dimension | 6-1/4" x 3-3/4" |
| Top Style | Castle, Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1227 |
Related products
Watkins Topside Controls
$142.03
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Spa Accessories
$686.40
$483.37
Gecko Heating
$112.64
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80
Hydro-Quip Spa Pack Controls
Hydro-Quip M1 Spa Control 1.0/4.0kW Low Flow Heater CS9234M1-F-U-LF
$987.06





