Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Clearwater II 200sqft |
|---|---|
| Application | Waterway |
| Length | 23-5/16" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Square Footage | 200 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1356 |
Related products
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80
ACC Overlays
$199.66
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Watkins Topside Controls
$469.22
Sundance Circuit Boards
$915.79
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80



