This Waterway Plastics Trap Basket is an Original replacement part for Waterway Plastics pumps. 319-1430B is designed to use with the Waterway Plastics Champion 56 frame pool trap/pump body. This part is made from 2 items: 419-1400 and 319-1410
Basket, Pump, OEM Waterway Champion | 319-1430B
$23.00
44 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
SKU: 319-1430B
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | Waterway |
| Application Model | Champion |
| Basket Height | 9-5/8" |
| Bottom Outside Dimension | 3-1/2" x 5" |
| Top Inside Dimension | 5-1/8" |
| Top Outside Dimension | 5-7/8" |
| OEM Number | 319-1430B |
| Number on Basket | 319-1410 |
| H Part# | 35-270-2118 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
$67.04
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Carvin Deckmate with Handle | 16109902R000
$25.17
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM, PacFab/Pentair SuperMax SuperFlo Pinnacle | 355667
$23.80
Skimmer & Pump Baskets
$11.64
Skimmer & Pump Baskets
$15.96
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Rainbow/Pentair DDFM/DFML, OEM, Gray | R172661DG
$30.68
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM Purex/Pent Whisperflo Aquatron Intelliflo | 070387Z
$18.94
Skimmer & Pump Baskets
$323.70








