Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | PLM125 System:2, PLM175 System:2 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 18-3/8" |
| Diameter | 13-3/4" |
| Square Footage | 125 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 6-1/4" x 3-3/4" |
| Bottom Style | Castle, Open |
| Top Physical Dimension | 6-1/4" x 3-3/4" |
| Top Style | Castle, Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1400 |
Related products
Gecko Heating
$112.64
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Sundance Topside Controls
$330.25
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Watkins Topside Controls
$142.03
$481.65
Spa Accessories
$310.69



