This Waterway Plastics Trap Basket is an Original replacement part for Waterway Plastics pumps. 319-1430B is designed to use with the Waterway Plastics Champion 56 frame pool trap/pump body. This part is made from 2 items: 419-1400 and 319-1410
Basket, Pump, OEM Waterway Champion | 319-1430B
$23.00
44 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
SKU: 319-1430B
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | Waterway |
| Application Model | Champion |
| Basket Height | 9-5/8" |
| Bottom Outside Dimension | 3-1/2" x 5" |
| Top Inside Dimension | 5-1/8" |
| Top Outside Dimension | 5-7/8" |
| OEM Number | 319-1430B |
| Number on Basket | 319-1410 |
| H Part# | 35-270-2118 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Rainbow/Pent DFM50 LowProf w/Restrictor | R172686
$30.69
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Carvin Deckmate with Handle | 16109902R000
$25.17
Skimmer & Pump Baskets
$6.63
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, American Products, Admiral, Generic | 27180-037-000
$29.86
Skimmer & Pump Baskets
$19.53
Skimmer & Pump Baskets
$21.09
Skimmer & Pump Baskets
$6.76
Skimmer & Pump Baskets
$493.63








