This Custom Molded Products Trap Basket is a Generic replacement part for PacFab/Pentair pumps. 27180-219 is designed to use with the PacFab/Pentair Challenger and Waterfall AF/AFP series trap/pump bodies.
Basket, Pump, Generic PacFab Challenger | 27180-219-000
$34.08
2 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
SKU: 27180-219-000
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | Sta-Rite/Pentair |
| Application Model | Challenger |
| Basket Height | 6-7/8" |
| Bottom Outside Dimension | 4-3/4" |
| Top Inside Dimension | 4-3/8" |
| Top Outside Dimension | 5-3/8" |
| OEM Number | 355318 |
| Number on Basket | 27180-219 |
| Aladdin Number | B-219 |
| Cross Reference Numbers | 355318, R38024, V36-192 |
| H Part# | 35-605-1105 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM Purex/Pent Whisperflo Aquatron Intelliflo | 070387Z
$18.94
Skimmer & Pump Baskets
$0.00
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Rainbow/Pent DFM50 LowProf w/Restrictor | R172686
$30.69
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, American Products, Admiral, Generic | 27180-037-000
$29.86
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM AmProd/Pentair Admiral Tapered | 85014500
$49.98
Skimmer & Pump Baskets
$15.96
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Carvin Deckmate with Handle | 16109902R000
$25.17
Skimmer & Pump Baskets
$21.09















