This Sta-Rite Trap Basket is an Original replacement part for Sta-Rite/Pentair pool pumps. 16920-0017 is designed to use with Sta-Rite/Pentair Dura-Glas and Max-E-Glas pumps with a 6" trap/pump body.
Basket, Pump, OEM Sta-Rite/Pentair 6″ Trap | 16920-0017
$31.00
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
SKU: 16920-0017
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | Sta-Rite/Pentair |
| Application Model | 6" Trap |
| Basket Height | 7-5/8" |
| Bottom Outside Dimension | 4-11/16" |
| Top Inside Dimension | 5-5/8" |
| Top Outside Dimension | 5-7/16" |
| OEM Number | 16920-0017 |
| Aladdin Number | B-196 |
| H Part# | 35-102-1394 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
$493.63
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM, PacFab/Pentair SuperMax SuperFlo Pinnacle | 355667
$23.80
Skimmer & Pump Baskets
$19.53
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Carvin Deckmate with Handle | 16109902R000
$25.17
Skimmer & Pump Baskets
$21.06
Skimmer & Pump Baskets
$6.76
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Generic Hywd SP1075 SP1075T SP1076 SP1077 | 27180-152-000
$18.17
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Rainbow/Pentair DDFM/DFML, OEM, Gray | R172661DG
$30.68












