This Val-Pak Trap Basket is a Generic replacement part for American Products/Pentair pumps. V38-185S is designed to use with the American Products/Pentair Bronze pump and Ultra-Flow trap/pump bodies.
Basket, Pump, AmProd, Ultra Flow, Bronze HD, Val-Pak, Generic | V38-185S
$63.11
7 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
SKU: V38-185S
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | American Products/Pentair |
| Application Model | Ultra Flow |
| Basket Height | 8-11/16" |
| Bottom Outside Dimension | 5-1/8" |
| Top Inside Dimension | 5-1/8" |
| Top Outside Dimension | 6-1/2" |
| OEM Number | 39303500 |
| Number on Basket | V38-185 |
| Cross Reference Numbers | V38-185 |
| H Part# | 35-110-1360 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Rainbow/Pentair DDFM/DFML, OEM, Gray | R172661DG
$30.68
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, Generic Purex Aquatron Whisper-Flo | 27180-199-000
$16.76
Skimmer & Pump Baskets
$6.76
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Carvin Deckmate with Handle | 16109902R000
$25.17
Skimmer & Pump Baskets
$10.48
Skimmer & Pump Baskets
$6.63
Skimmer & Pump Baskets
$28.23
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Hair and Lint Strainer, OEM, Pentair EQ Series | 357184
$344.91











