Hydro-Quip Electronic Low Flow
Versi-Heat remote heater replacement assembly. 4.0kW/240v. To be used on Hydro-Quip 9400 and 9600 series electronic controls programmed for a circulation pump. 1/8"npt pressure switch tap, 1" barb inlet and 1" 90° barb tailpiece, dual thermowell cover, plastic electrical box
Heater, LowFlow VersiHeat, HQ Repl, 230v, 4.0kW, Generic | 26-08159
$227.03
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Heater Application | HydroQuip 9400 Series, HydroQuip 9600 Series |
|---|---|
| Kilowatts | 4.0kW |
| Low Flow Heater Assy Style | Stainless Steel |
| Heater Inlet Size | 1" |
| Heater Inlet Type | Barb (b) |
| Heater Outlet Size | 1" |
| Heater Outlet Type | Barb (b) |
| H Part# | 46-355-1505 |
Related products
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
$481.65
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
ACC Overlays
$199.66
Spa Accessories
$310.69
Watkins Topside Controls
$142.03



