Artesian, Majestic
Stainless steel low flow heater assembly, 3" x 8", 4.0kW/230v, (2) 3/4" barb inlet & outlet (90° opposed), 1/8"npt pressure switch tap (pressure switch not included), single groove thermowell cover, 7-1/2" x 3" x 4" metal box, 48" long cord.
Heater, LowFlow, Artesian Repl, 8″ x 3″, 230v, 4.0kW, Gen | E2400-0114ET
$193.75
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Heater Application | Artesian, Majestic |
|---|---|
| Kilowatts | 4.0kW |
| Low Flow Heater Assy Style | Stainless Steel |
| Heater Inlet Size | 3/4" |
| Heater Inlet Type | Barb (b) |
| Heater Outlet Size | 3/4" |
| Heater Outlet Type | Barb (b) |
| H Part# | 46-371-1273 |
Related products
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Gecko Heating
$112.64
Sundance Topside Controls
$319.99
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80
ACC Overlays
$199.66
Sundance Topside Controls
$330.25
Spa Accessories
$686.40
Waterway Topside Controls
$232.19



