Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | S8M150 Inner System:3 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 26-7/16" |
| Diameter | 12-7/16" |
| Square Footage | 191 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 7-3/4" |
| Bottom Style | Castle, Open |
| Top Physical Dimension | 6-1/2" |
| Top Style | Castle, Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1266 |
Related products
Balboa Circuit Boards
$321.04
Sundance Topside Controls
$319.99
$483.37
ACC Overlays
$199.66
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$716.33
Gecko Heating
$94.51
Watkins Topside Controls
$142.03
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36





