Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | S8M500 Outer System:3 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 18-9/16" |
| Diameter | 20-1/4" |
| Square Footage | 291 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 13-9/16" |
| Bottom Style | Castle, Open |
| Top Physical Dimension | 13-9/16" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1424 |
Related products
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$716.33
Gecko Heating
$112.64
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Watkins Topside Controls
$469.22
Balboa Topside Controls (Overlays)
$296.46
Balboa Circuit Boards
$321.04
Gecko Heating
$94.51
Waterway Topside Controls
$232.19



