Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | S7M120 Outer System:3 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 18-1/2" |
| Diameter | 16-1/2" |
| Square Footage | 200 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 10" |
| Bottom Style | Castle, Open |
| Top Physical Dimension | 10" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1260 |
Related products
Sundance Topside Controls
$319.99
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Gecko Heating
$94.51
Sundance Topside Controls
$330.25
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Watkins Topside Controls
$469.22





