Point Bonded is a uniformly bonded media. Reduced pore size distribution offers quick cleaning and superior dirt holding capacity with lower pressure and higher flow.
| Application | Hayward/SwimPro Voyager, SwimPro Voyager/Hayward |
|---|---|
| Length | 29-5/16" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Square Footage | 200 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Point Bonded |
| H Part# | 17-175-1354 |
Related products
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Spa Accessories
$310.69
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Sundance Circuit Boards
$915.79
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39



