Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 3 ounce media.
| Model | CS200 |
|---|---|
| Application | Jandy Industries |
| Length | 33-1/8" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Square Footage | 200 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 3oz |
| H Part# | 17-175-3628 |
Related products
Waterway Topside Controls
$232.19
Gecko Heating
$112.64
Sundance Topside Controls
$319.99
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
$481.65
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14



