Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 3 ounce media.
| Model | MicroClean II PLUS |
|---|---|
| Application | Sundance Spas |
| Length | 19" |
| Diameter | 8-1/2" |
| Square Footage | 125 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 2-1/2" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 2-3/16"od |
| Top Style | Male Slip |
| Media Type | 3oz |
| H Part# | 17-175-2297 |
Related products
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80
Watkins Topside Controls
$142.03
Gecko Heating
$94.51
Hydro-Quip Overlays
$123.49
ACC Overlays
$199.66
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80
Sundance Circuit Boards
$915.79
Hydro-Quip Spa Pack Controls
Hydro-Quip M1 Spa Control 1.0/4.0kW Low Flow Heater CS9234M1-F-U-LF
$987.06



