This Purex/Pentair Trap Basket is an Original replacement part for Purex/Pentair pumps. 070387 is designed to use with the Purex/Pentair Whisperflo, Quietflo/Aquatron, and Intelliflo trap/pump bodies.
Basket, Pump, OEM Purex/Pent Whisperflo Aquatron Intelliflo | 070387
$22.05
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
SKU: 070387
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Manufacturer | Purex/Pentair |
| Application Model | Aquatron, IntelliPro, Whisperflo |
| Basket Height | 7-3/4" |
| Bottom Outside Dimension | 3-3/8" |
| Top Inside Dimension | 4-7/8" |
| Top Outside Dimension | 5-3/4" |
| OEM Number | 70387 |
| Number on Basket | 70387 |
| Aladdin Number | B-199 |
| Cross Reference Numbers | 27180-199, V20-200 |
| H Part# | 35-110-2004 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
$493.63
Skimmer & Pump Baskets
$35.55
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, American Products, Admiral, Generic | 27180-037-000
$29.86
Skimmer & Pump Baskets
$21.45
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, Generic Purex Aquatron Whisper-Flo | 27180-199-000
$16.76
Skimmer & Pump Baskets
$67.04
Skimmer & Pump Baskets
$21.06
Skimmer & Pump Baskets
$19.53

















