This Pentair Pool Products Trap Basket is an Original replacement part for Pentair Pool Products pumps. 072795 is designed to use with the Pentair Pool Products C-Series Bronze pump trap/pump bodies.
Basket, Pump, OEM Pentair C-Series | 072795
$722.94
5 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Brand | Pentair |
|---|---|
| Model | C-Series |
| Basket Type | Pump |
| Application Brand | Pentair |
| Application Model | C-Series |
| Basket Height | 8-3/4" |
| Bottom Outside Dimension | 6-3/4" |
| Top Inside Dimension | 9-3/4" |
| Top Outside Dimension | 10-3/4" |
| OEM Number | 72795 |
| Aladdin Number | B-150 |
| Cross Reference Numbers | S-01200 |
| Pump Part Type | Basket |
| H Part# | 35-110-4142 |
Related products
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Watkins Topside Controls
$469.22
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Sundance Circuit Boards
$915.79
Gecko Heating
$94.51
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04









