This PacFab/Pentair Trap Basket is an Original replacement part for PacFab/Pentair pumps. 355901 is designed to use with the PacFab/Pentair Waterfall AFP 180 series trap/pump bodies. It is also used in Challenger 5.0hp models.
Basket, Pump, OEM PacFab/Pentair Challenger AFP 180, SS | 355901
$368.64
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | PacFab/Pentair |
| Application Model | AFP 180, WaterFall |
| Basket Height | 11" |
| Bottom Outside Dimension | 5-3/4" |
| Top Inside Dimension | 5-5/8" |
| Top Outside Dimension | 8-3/16" |
| OEM Number | 355901 |
| H Part# | 35-110-1734 |
Related products
Sundance Circuit Boards
$915.79
Sundance Topside Controls
$330.25
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Watkins Topside Controls
$469.22
Hydro-Quip Spa Pack Controls
Hydro-Quip M1 Spa Control 1.0/4.0kW Low Flow Heater CS9234M1-F-U-LF
$987.06
Hydro-Quip Overlays
$123.49





