This Jandy/Laars/Zodiac Trap Basket is an Original replacement part for Jandy/Laars/Zodiac pumps. R0445900 is designed to use with the Jandy/Laars/Zodiac SHPF, SHPM, and JEP trap/pump body.
Basket, Pump, OEM Jandy/Zodiac SHPF SHPM JEP | R0445900
$35.55
27 in stock
SKU: R0445900
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | Jandy/Zodiac |
| Application Model | JEP Series, SHPF Series, SHPM Series |
| Basket Height | 11-3/4" |
| Bottom Outside Dimension | 4-13/16" |
| Top Inside Dimension | 6-1/4" |
| Top Outside Dimension | 7-13/16" |
| OEM Number | R0445900 |
| H Part# | 35-295-1164 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, Generic Purex Aquatron Whisper-Flo | 27180-199-000
$16.76
Skimmer & Pump Baskets
$28.23
Skimmer & Pump Baskets
$15.96
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Generic Hywd SP1075 SP1075T SP1076 SP1077 | 27180-152-000
$18.17
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Rainbow/Pentair DDFM/DFML, OEM, Gray | R172661DG
$30.68
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Hair and Lint Strainer, OEM, Pentair EQ Series | 357184
$344.91
Skimmer & Pump Baskets
$20.16
Skimmer & Pump Baskets
$493.63

















