This Custom Molded Products Trap Basket is a Generic replacement part for Sta-Rite Pentair pool pumps. C108-33P is designed to use with Pentair/Sta-Rite JW/JWPA series pool pumps, CFA series pool pumps and is also compatible with Dura-Glas/Max-E-Glas pumps..
Basket, Pump, Generic Sta-Rite CFA DuraGlas MaxEGlas | 27180-033-000
$11.28
7 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
SKU: 27180-033-000
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | Sta-Rite/Pentair |
| Application Model | Dura-Glas, Max-E-Glas |
| Basket Height | 5" |
| Bottom Outside Dimension | 3-3/4" |
| Top Inside Dimension | 3-3/4" |
| Top Outside Dimension | 4-5/8" |
| OEM Number | C108-33P |
| Aladdin Number | B-33 |
| Cross Reference Numbers | 27180-033-000, R38004 |
| H Part# | 35-605-1102 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
$6.63
Skimmer & Pump Baskets
$14.12
Skimmer & Pump Baskets
$21.09
Skimmer & Pump Baskets
$67.04
Skimmer & Pump Baskets
$19.53
Skimmer & Pump Baskets
$21.06
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, Generic Purex Aquatron Whisper-Flo | 27180-199-000
$16.76
Skimmer & Pump Baskets
$493.63


















