| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | American Products/Pentair |
| Application Model | Americana, Bronze-Noryl |
| Basket Height | 5-1/8" |
| Bottom Outside Dimension | 4-5/8" |
| Top Inside Dimension | 4-1/2" |
| Top Outside Dimension | 6-1/8" |
| OEM Number | 39300400 |
| Number on Basket | B-177 |
| Aladdin Number | B-177 |
| H Part# | _B-177 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, Generic Purex Aquatron Whisper-Flo | 27180-199-000
$16.76
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM AmProd/Pentair Admiral Tapered | 85014500
$49.98
Skimmer & Pump Baskets
$20.16
Skimmer & Pump Baskets
$11.64
Skimmer & Pump Baskets
$57.96
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Generic Hywd SP1075 SP1075T SP1076 SP1077 | 27180-152-000
$18.17
Skimmer & Pump Baskets
$41.74
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM, PacFab/Pentair SuperMax SuperFlo Pinnacle | 355667
$23.80















