Artesian, Majestic
Stainless steel low flow heater assembly, 3" x 8", 4.0kW/230v, (2) 3/4" barb inlet & outlet (90° opposed), 1/8"npt pressure switch tap (pressure switch not included), single groove thermowell cover, 7-1/2" x 3" x 4" metal box, 48" long cord.
Heater, LowFlow, Artesian Repl, 8″ x 3″, 230v, 4.0kW, Gen | E2400-0114ET
$193.75
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Heater Application | Artesian, Majestic |
|---|---|
| Kilowatts | 4.0kW |
| Low Flow Heater Assy Style | Stainless Steel |
| Heater Inlet Size | 3/4" |
| Heater Inlet Type | Barb (b) |
| Heater Outlet Size | 3/4" |
| Heater Outlet Type | Barb (b) |
| H Part# | 46-371-1273 |
Related products
Sundance Topside Controls
$319.99
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Spa Accessories
$310.69
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
$483.37
Watkins Topside Controls
$469.22
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Sundance Circuit Boards
$915.79



