Point Bonded is a uniformly bonded media. Reduced pore size distribution offers quick cleaning and superior dirt holding capacity with lower pressure and higher flow.
| Model | Super StarClear C-5500 (4 Req), SwimClear C-5520 (4 Req) |
|---|---|
| Application | Hayward |
| Length | 32-7/8" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 137 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Point Bonded |
| H Part# | 17-175-1339PB-Q |
Related products
Hydro-Quip Spa Pack Controls
Hydro-Quip M1 Spa Control 1.0/4.0kW Low Flow Heater CS9234M1-F-U-LF
$987.06
Watkins Topside Controls
$142.03
Sundance Circuit Boards
$915.79
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Spa Accessories
$686.40
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
$483.37
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91











