Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 3 ounce media.
| Model | CS100 |
|---|---|
| Application | Jandy Industries |
| Length | 23-5/16" |
| Diameter | 8-15/16" |
| Square Footage | 100 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 4" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 3oz |
| H Part# | 17-175-3624 |
Related products
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Sundance Topside Controls
$319.99
ACC Overlays
$199.66
$481.65
Watkins Topside Controls
$469.22
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99



