Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Clean & Clear 150, Predator 150 |
|---|---|
| Application | American Products/Pentair |
| Length | 31-1/8" |
| Diameter | 10-1/16" |
| Square Footage | 150 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 6" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 6" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1068 |
Related products
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Sundance Circuit Boards
$915.79
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Watkins Topside Controls
$469.22
Spa Accessories
$310.69







