Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Length | 19" |
|---|---|
| Diameter | 8-1/2" |
| Square Footage | 130 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 2-1/2", 4-1/2" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 2-3/16"od |
| Top Style | Male Slip |
| Media Type | 4oz Reemay |
| H Part# | 17-175-4514 |
Related products
Gecko Heating
$112.64
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Sundance Circuit Boards
$915.79
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
ACC Overlays
$199.66
$483.37













