Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | S8M500 Outer System:3 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 18-9/16" |
| Diameter | 20-1/4" |
| Square Footage | 291 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 13-9/16" |
| Bottom Style | Castle, Open |
| Top Physical Dimension | 13-9/16" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1424 |
Related products
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Sundance Topside Controls
$319.99
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Gecko Heating
$112.64
Watkins Topside Controls
$469.22
Hydro-Quip Spa Pack Controls
Hydro-Quip M1 Spa Control 1.0/4.0kW Low Flow Heater CS9234M1-F-U-LF
$987.06
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36



