Replacement part for SP1092 Series Skimmer
Basket, Skimmer, Generic, SP1096 | 27180-168-000
$10.86
25 in stock
SKU: 27180-168-000
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Brand | Custom Molded Products |
|---|---|
| Model | SP1096 Series, SP1097 Series, SP1098 Series |
| Basket Type | Skimmer |
| Application Brand | Hayward Generic |
| Application Model | 1090 Series Auto-Skim |
| Skimmer Part Type | Basket |
| Basket Height | 3" |
| Bottom Outside Dimension | 5-1/8" |
| Top Inside Dimension | 5" |
| Skimmer Type | Vinyl/Fiberglass |
| Top Outside Dimension | 5-1/2" |
| H Part# | 51-605-1260 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM AmProd/Pentair Admiral Tapered | 85014500
$49.98
Skimmer & Pump Baskets
$10.48
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Generic Hywd SP1075 SP1075T SP1076 SP1077 | 27180-152-000
$18.17
Skimmer & Pump Baskets
$21.06
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Carvin Deckmate with Handle | 16109902R000
$25.17
Skimmer & Pump Baskets
$20.16
Skimmer & Pump Baskets
$6.63
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Pump, OEM, PacFab/Pentair SuperMax SuperFlo Pinnacle | 355667
$23.80






