This Pentair Pool Products Trap Basket is an Original replacement part for Pentair Pool Products pumps. 072795 is designed to use with the Pentair Pool Products C-Series Bronze pump trap/pump bodies.
Basket, Pump, OEM Pentair C-Series | 072795
$722.94
5 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Brand | Pentair |
|---|---|
| Model | C-Series |
| Basket Type | Pump |
| Application Brand | Pentair |
| Application Model | C-Series |
| Basket Height | 8-3/4" |
| Bottom Outside Dimension | 6-3/4" |
| Top Inside Dimension | 9-3/4" |
| Top Outside Dimension | 10-3/4" |
| OEM Number | 72795 |
| Aladdin Number | B-150 |
| Cross Reference Numbers | S-01200 |
| Pump Part Type | Basket |
| H Part# | 35-110-4142 |
Related products
$483.37
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Gecko Heating
$94.51
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
ACC Overlays
$199.66
Spa Accessories
$310.69
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Sundance Circuit Boards
$915.79









