This Custom Molded Products Trap Basket is a Generic replacement part for Purex/Pentair pumps. 27182-199 is designed to use with the Purex/Pentair Whisperflo, Quietflo/Aquatron, and Intelliflo trap/pump bodies.
Pump Basket, Generic, Purex Aquatron, Whisper-Flo H/D | 27182-199-000
$33.06
4 in stock
SKU: 27182-199-000
Category: Skimmer & Pump Baskets
| Basket Type | Pump |
|---|---|
| Application Brand | Purex/Pentair |
| Application Model | Aquatron, IntelliFlo, Whisperflo |
| Basket Height | 8-1/2" |
| Bottom Outside Dimension | 3-7/16" |
| Top Inside Dimension | 4-7/8" |
| Top Outside Dimension | 5-3/4" |
| Aladdin Number | B-199 |
| H Part# | 35-605-1060 |
Related products
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Generic Hywd SP1075 SP1075T SP1076 SP1077 | 27180-152-000
$18.17
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM AmProd/Pentair Admiral Tapered | 85014500
$49.98
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, OEM Carvin Deckmate with Handle | 16109902R000
$25.17
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, Rainbow/Pentair DDFM/DFML, OEM, Gray | R172661DG
$30.68
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Hair and Lint Strainer, OEM, Pentair EQ Series | 357184
$344.91
Skimmer & Pump Baskets
$10.48
Skimmer & Pump Baskets
Basket, Skimmer, American Products, Admiral, Generic | 27180-037-000
$29.86
Skimmer & Pump Baskets
$493.63














