Caldera/Nordic/Gecko S-Class
Stainless steel 2-1/4" x 15" 4.0kW/230v replacement flow thru heater with aluminum ground bar, 1/8"npt pressure switch, (1) 10-32 x 1/2" stud. 2" tailpieces, split nuts and gaskets included. Pressure switch not included
Heater, FloThru, Gecko SClass Repl, 15″x2-1/4″, 230v, 4.0kW, Gen2 | 26-0800-5S-K
$161.90
24 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Voltage | 115v, 230v |
|---|---|
| Heater Application | Caldera, Gecko, Nordic |
| Housing Configuration | Straight |
| Heater Length | 15" |
| Kilowatts | 1.0kW, 4.0kW |
| Mounting Stud Type | Fixed |
| Heater Size | 2" |
| Lead End Terminal Location | 5-3/4" |
| Threaded Tap Orientation | 12 O`Clock |
| Sensor Stud Orientation | None |
| Threaded Tap Location | 9-7/8" From Leading End |
| H Part# | 46-355-3207 |
Related products
Waterway Topside Controls
$232.19
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36
Spa Accessories
$686.40









