Caldera/Nordic/Gecko S-Class
Stainless steel 2-1/4" x 15" 5.5kW/230v replacement flow thru heater with aluminum ground bar, 1/8"npt pressure switch, (1) 10-32 x 1/2" stud. 2" heater tailpieces, split nuts and gaskets included. Pressure switch not included
Heater, FloThru, Gecko S-Class Rpl, 15″x2-1/4″, 230v, 5.5kW, Gen2 | 26-0800-7S-K
$161.90
4 in stock
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Voltage | 115v, 230v |
|---|---|
| Heater Application | Caldera, Gecko, Nordic |
| Housing Configuration | Straight |
| Heater Length | 15" |
| Kilowatts | 1.375kW, 5.5kW |
| Mounting Stud Type | Fixed |
| Heater Size | 2" |
| Lead End Terminal Location | 5-3/4" |
| Threaded Tap Orientation | 12 O`Clock |
| Sensor Stud Orientation | None |
| Threaded Tap Location | 9-7/8" From Leading End |
| H Part# | 46-355-3216 |
Related products
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
$481.65
Hydro-Quip Heaters
$571.01
Gecko Heating
$94.51
Balboa Topside Controls (Overlays)
$334.68
Sundance Circuit Boards
$915.79
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80
Gecko Heating
$112.64









