Gecko S-Class
Stainless steel 2-1/4" x 15" 5.5kW/230v replacement flow thru heater with 2"mbt split nuts. 2" heater tailpieces, and gaskets not included included. Pressure switch not included
Heater, FloThru, Gecko S-Class, 15″x2″, 230v, 5.5kW, Coated, Gen | B24055UC
$132.09
Out of stock
Want to be notified when this product is back in stock?
Fast dispatch
Order in
--:--:--
for shipping today
| Voltage | 115v, 230v |
|---|---|
| Heater Application | Gecko |
| Housing Configuration | Straight |
| Heater Length | 15" |
| Kilowatts | 1.375kW, 5.5kW |
| Mounting Stud Type | Fixed |
| Heater Size | 2" |
| Lead End Terminal Location | 5-3/4" |
| Threaded Tap Orientation | 12 O`Clock |
| Sensor Stud Orientation | 9 O`Clock |
| Sensor Stud Location | 7-3/8" |
| Threaded Tap Location | 9-7/8" From Leading End |
| H Part# | 46-510-3216 |
Related products
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Sundance Circuit Boards
$915.79
Spa Accessories
$686.40
Sundance Topside Controls
$330.25
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Waterway Topside Controls
$232.19
Balboa Circuit Boards
Coleman / MAAX 100 Series Spa Circuit Board — 101285 (Chip 115/7R1x)
$463.36









