Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | S8M150 Outer System:3 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 19-9/16" |
| Diameter | 20-1/8" |
| Square Footage | 259 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 14-3/8" |
| Bottom Style | Castle |
| Top Physical Dimension | 13-9/16" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1262 |
Related products
Balboa Circuit Boards
Balboa RS101 Spa Circuit Board — 456404-1 (Dream Maker / AquaRest OEM)
$321.04
ACC Overlays
$199.66
Sundance Topside Controls
$330.25
$483.37
Gecko Heating
$94.51
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Waterway Topside Controls
$232.19
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33





