Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | S7M400 Inner System:3 |
|---|---|
| Application | StaRite/Pentair |
| Length | 25-3/8" |
| Diameter | 8-5/8" |
| Square Footage | 136 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 4" |
| Bottom Style | Castle, Open |
| Top Physical Dimension | 4" |
| Top Style | Castle, Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-102-1420 |
Related products
Sundance Circuit Boards
$915.79
Sundance Topside Controls
$330.25
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80
Hydro-Quip Overlays
$123.49
Waterway Topside Controls
$232.19
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80
Gecko Spa Pack Controls
Gecko in.yt Spa Control 4.0kW Flow Thru Heater 0611-221031-361
$752.14
Sundance Topside Controls
$319.99



