Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media.
| Model | Super StarClear C-3000 (4 Req), SwimClear C-3020 (4 Req) |
|---|---|
| Application | Hayward, StaRite/Pentair |
| Length | 19-1/2" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 75 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-6018 |
Related products
ACC Overlays
$199.66
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip 6000 Series Spa Control Flow Thru Heater CS6200Y-U-WP
$672.91
Watkins Topside Controls
$469.22
Waterway Topside Controls
$232.19
Sundance Topside Controls
$319.99
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Hydro-Quip Heaters
$571.01
$483.37







