Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area.
| Model | Clean & Clear Plus 240, Quantum 240 |
|---|---|
| Application | American Products/Pentair, PacFab/Pentair |
| Length | 14-1/8" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 60 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-2115-Q |
Related products
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80
Sundance Circuit Boards
Sundance® / Jacuzzi® 6600-297 J-300 LED Series Spa Circuit Board (2-Pump, CLEARRAY® On-Demand)
$590.80
Gecko Spa Pack Controls
$343.01
Sundance Circuit Boards
$915.79
Gecko Heating
$94.51
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Watkins Topside Controls
$142.03
Watkins Topside Controls
$469.22









