Reemay™ is Spunbound Polyester made with a continuous filament construction to minimize fiber migration that adds strength and there are no binders to limit filtering area. It is offered in a 4 ounce media and a quad pack.
| Model | SwimClear C-2025 (4 Req) |
|---|---|
| Application | Hayward |
| Length | 13-15/16" |
| Diameter | 7" |
| Square Footage | 56 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | 4oz |
| H Part# | 17-175-1312-Q |
Related products
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80
Watkins Topside Controls
$469.22
Hydro-Quip Spa Controls
Hydro-Quip Outdoor Series 5.5kW 230V Flow Thru Heater 26-0053-F-M7-KS
$185.33
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Gecko Heating
$94.51
Sundance Circuit Boards
$915.79
Hydro-Quip Overlays
$123.49
$481.65





