This Filter Cartridge is Antimicrobial
Microban« antimicrobial agent is impregnated into the fibers of the filter media, resulting in a bluish color and allow the antimicrobial agent to be released over the entire life of the filter.
$34.52
2 in stock
This Filter Cartridge is Antimicrobial
Microban« antimicrobial agent is impregnated into the fibers of the filter media, resulting in a bluish color and allow the antimicrobial agent to be released over the entire life of the filter.
| Application | Saratoga Spas |
|---|---|
| Length | 11-1/4" |
| Diameter | 4-5/8" |
| Square Footage | 27 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 1-7/8"od |
| Bottom Style | Male Pipe Thread (MPT) |
| Top Style | Handle |
| Media Type | 3oz Microban |
| H Part# | 17-175-2355MB |
Filters
Filters