Made with Pleatco Advanced Point Bonded Filtration Fabric enhanced with an exclusive antimicrobial agent infused into the filtration fabric itself. This technology inhibits the growth of dangerous microbes and provides continuous, durable and effective added protection for the lifetime of the product.
| Model | Quad D.E. 100 |
|---|---|
| Application | PacFab/Pentair |
| Length | 32-3/4" |
| Diameter | 6-1/4" |
| Square Footage | 25 sq ft |
| Bottom Physical Dimension | 3" |
| Bottom Style | Open |
| Top Physical Dimension | 3" |
| Top Style | Open |
| Media Type | Mesh |
| H Part# | 17-175-2410 |
Related products
Sundance Topside Controls
$330.25
Master Spa Circuit Boards
Master Spas® MS2000 Replacement Circuit Board — X801080 — Balboa® 52959
$603.80
$483.37
Balboa Topside Controls (Overlays)
$215.80
Hydro-Quip Heaters
Hydro-Quip Outdoor Series 11kW 230V Flow Thru Heater 26-0054AF-M7-KS
$266.99
Sundance Circuit Boards
⚙️ Sundance® / Jacuzzi® 6600-390 880 NT System Spa Circuit Board (2-Pump with PermaClear®)
$966.39
Spa Accessories
$310.69
Hydro-Quip Heaters
$571.01





